Kiedy stopy spoczywają sobie w krytych butach, kaloszach lub kozakach, to wydaje się, że ich prawie nie ma. A to nieprawda. Trzeba o nie dbać nawet bardziej troskliwie niż latem. W czasie upalnych dni, co prawda, stopy są odkryte i prezentują się całej okazałości, więc wydaje się, że to najbardziej właściwa pora na odwiedziny u kosmetyczki. Pięknie odmalowane przycięte i paznokcie, zadbane pięty to widoczna dla wszystkich wizytówka ich właściciela. Zimą jednak stopy mają gorzej. Ciasne buty, brak wentylacji, wilgotne otoczenie to świetne warunki do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Potrzeba niewiele, aby nawet zimą stopy czuły się świetnie. Najpewniejszym sposobem uszczęśliwienia stóp jest terapia lawendowa lub lawendowe spa.
Lawenda to bardzo popularne zioło. Jest chętnie stosowana w zabiegach kosmetycznych, aromaterapii oraz do dekorowania gabinetu. Kwiaty lawendy pięknie wyglądają i rozsiewają dyskretny, łagodny zapach. Niegdyś lawenda stanowiła źródło pozyskiwania jednego z najmodniejszych olejków eterycznych. Obecnie wypierana jest przez inne rośliny, ale przez lata zdołała zająć mocną pozycję w kosmetyce i perfumiarstwie.
Zalety olejku lawendowego:
- – posiada właściwości antyseptyczne i przeciwgrzybicze,
- – łagodzi podrażnienia skóry,
- – łagodzi bóle głowy,
- – działa antydepresyjnie,
- – zapobiega bezsenności i poprawia nastrój.
Lawendowa pielęgnacja stóp najczęściej składa się z kilku etapów.
- – Aromaterapeutyczna kąpiel stóp z musującymi płatkami lub kulkami lawendowymi. Jest to zabieg, który oddziałuje na całe ciało. Tutaj wykorzystuje się relaksujące, odprężające i przeciwdepresyjne właściwości ziół. W czasie kąpieli można wdychać unoszące się w powietrzu aromaty, bo to zapewnia dobre samopoczucie na resztę dnia. Ciepła, ale nie za gorąca woda doskonale zmiękcza naskórek i przygotowuje stopy do kolejnego etapu pielęgnacji.
- – Pedicure ma na celu usunięcie zrogowaciałego naskórka, wyrównanie paznokci, usunięcie skórek. Oprócz pilników stosuje się peelingi.
- – Maska stosowana, aby odżywić lub zregenerować skórę i ułatwić czynnym składnikom penetracje do jej wnętrza. Po nałożeniu bogatego preparatu owija się stopy folią lub wykorzystuje parafinę. Wystarczy kilkakrotnie zanurzyć stopy w ciepłej, płynnej parafinie. Stygnąca parafina otula stopy cienka warstwą i utrzymuje ciepło na długo. Ten zabieg poprawia krążenie, ułatwia wchłanienie aktywnych składników maski i wygładza skórę.
- – Masaż stóp to bardzo przyjemna część zabiegu. Jeśli wprowadzi elementy refleksoterapii to korzyści odniesie cały organizm.
- – Na zakończenie zabiegu stosuje się balsamy do stóp. Skład zależny od indywidualnych wymagań skóry.
- – Malowanie paznokci – opcjonalna część zabiegu. Można przecież nałożyć jedynie preparat odżywiający płytkę paznokciową.
Przedstawiony powyżej schemat zabiegu może się różnić w poszczególnych gabinetach. Jedne rytuały są dłuższe, inne krótsze. Niektóre salony posiadają specjalistyczny sprzęt do wykonywania zabiegów spa i można w nich liczyć na prawdziwy rytuał ze wspaniałą kąpielą (jaccuzi i kąpiel perełkowa stóp). Czego innego można spodziewać się w gabinetach podologicznych i kosmetyczno-dermatologicznych. Medyczna pielęgnacja stóp pomaga w wielu problemach związanych z chorobami paznokci, stopą cukrzycową, nadmiernym rogowaceniem skóry lub nadmierną potliwością.
Stopy noszą nas całe życie i trzeba o nie dbać, bo przed nimi jeszcze tysiące kilometrów do przejścia. Schowanie ich w butach nie zwalnia z obowiązku troskliwej opieki nad własnymi stopami.