Artykuły neurodermit

neurodermit

Nazwa neurodermit jest bardzo często stosowana do określenie zmian skórnych towarzyszących chorobie określanej jako atopowe zapalenie skóry (atopic dermatitis). Określa się nią zmiany skórne w postaci wysypki, swędzenia, skłonności do liszajowacenia, nadmiernej suchości i łuszczenia się skóry.

Pełny obraz choroby określany jest mianem atopowe zapalenie skóry (atopic dermatitis) i obejmuje zaburzenia w całym organizmie. Choroba spowodowana jest nieprawidłową reakcją immunologiczną organizmu. Najczęściej spotyka się zmiany skórne, takie jak zaczerwienienie i nadmierna suchość skóry, swędzenie i skłonność do zakażeń bakteryjnych, które występują najczęściej w zagięciach kolanowych i łokciowych, na szyi i dłoniach, ale mogą występować również na całym ciele. Oprócz zmian skórnych chorobie towarzyszyć mogą inne schorzenia i dolegliwości alergiczne, takie jak astma oskrzelowa, katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek czy nietolerancja różnych pokarmów.

Neurodermit jest chorobą o charakterze przewlekłym i może rozpoczynać się już w dzieciństwie. Przebiega rzutami, które występują pod wpływem silnych bodźców, w tym również stresu. W chorobie występują również okresy remisji, czyli okresy bezobjawowe.

Leczenie neurodermitu obejmuje łagodzenie objawów i profilaktykę, które mają na celu zmniejszenie reakcji alergicznych np. leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy, leki immunosupresyjne. Dużą rolę odgrywają zabiegi pielęgnacyjne skóry i zabiegi welless, które nie tylko łagodzą objawy skórne, ale również relaksują, co zapewnia harmonię między ciałem a duszą. W zabiegach pielęgnacyjnych bardzo istotne jest przywracanie bariery skórnej dzięki stosowaniu emolientów nawilżających i natłuszczających skórę.

W profilaktyce ogromną rolę odgrywa odpowiedni tryb życia zapewniający unikanie czynników wywołujących rzuty choroby. Niestety zarówno dieta jak i kontakt z innymi czynnikami ryzyka określany jest indywidualnie. Choć ogólnie chorzy na neurodermit powinni unikać spożywania np. mleka, orzechów, miodu i konserwantów, oraz unikać kontaktu z substancjami drażniącymi to zestaw substancji pogarszających stan zdrowia pacjenta określany jest indywidualnie. Profilaktyka obejmuje również odpowiedni ubiór (lekki i przewiewny) oraz unikanie tworzyw syntetycznych i wełny.

Related Post